Az erdélyi állásbisztró

Második hónapja csökken a munkanélküliség Székelyföldön

Hargita, Maros és Kovászna megyében is többen találtak állást, mint amennyien elveszítették azt, így – a legutóbbi, áprilisi összesítés szerint – csökkent a munkanélküliségi ráta mindhárom megyében. Ebben valószínűleg közrejátszik a szezonális iparágak tavaszi újraindulása is.

munkanélküliségi térkép
Valamivel több, mint 16 ezer munkanélküli személyt tartanak nyilván a három megyében (Fotó: Jóállás)

Az utóbbi egy évben a növekedés volt a gyakoribb jelenség, de ez a trend megfordulni megfordulni látszik. Március után a legutóbbi, áprilisi összesítés is a munkanélküliségi ráta csökkenését mutatja mindhárom székelyföldi megye esetében. Ebben valószínűleg közrejátszik a szezonális iparágak, például az építőipar tavaszi újraindulása is.

Hargita: 5,18%

Egyik megyében sem ugrásszerű a visszaesés, de százalékos arányban Hargita megyében csökkent leginkább a munkanélküliség. 5,18 százalék volt április végén, ami 0,17 százalékkal kisebb a márciusban mért 5,35 százaléknál. Ez 204-gyel kevesebb állástalan személyt jelent: 6220 munkanélküli szerepel a nyilvántartásban, a márciusi 6424-hez képest. 

A regisztrált munkanélküliek közül 1406-an részesülnek munkanélküli segélyben. 

Ez a szám is csökkent márciushoz képest 117 fővel, amire a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség tájékoztatása szerint a maroshévízi textiliparban való újraalkalmazások, valamint a kereskedelemben és az építőiparban való elhelyezkedések adnak magyarázatot – az említettek ugyanis még a segélyezési időszak vége előtt újra munkába állhattak.  A segélyben már nem részesülő munkanélküliek száma 87 fővel csökkent az említett időszakban, az utolsó összesítés szerint 4814 ilyen személy szerepel a nyilvántartásban. Az ügynökség segítségével 1210-en helyezkedtek el a munkaerőpiacon az év első négy hónapjában.

Maros: 3,09%

Maros megyében 289 fővel csökkent a munkanélküliek száma április végére az egy hónappal korábban mérthez képest, azaz 6580-ról 6291-re. Ez 3,09 százalékos munkanélküliségi rátát jelent az előző havi 3,15-höz képest, ami 0,06 százalékos csökkenés. A regisztrált állástalanok közül 1310-en részesülnek munkanélküli segélyben, 4981-en pedig nem kapnak anyagi juttatást. 

A lakóhely szerinti megoszlást tekintve vidéken nagyobb a munkanélküliség Maros megyében, a vidéken élő munkanélküliek száma 4552, a városon élőké pedig 1739. A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adatai szerint az elemi iskolai tanulmányokkal rendelkező munkanélküliek teszik ki a nyilvántartott munkanélküliek legnagyobb hányadát (49,4%). Az év első négy hónapjában az ügynökség közvetítésével 994 személy került alkalmazásra.

Kovászna: 4,86%

A munkanélküliségi ráta csökkenése mindhárom megyében mérsékeltebb volt áprilisban az azt megelőző hónaphoz képest. Kovászna megyében 0,08 százalékkal csökkent a mutató: 4,94 százalékról 4,86-ra. Ez 3853 állástalan személyt jelent, 58-cal kevesebbet, mint egy hónappal azelőtt – akkor 3911-en szerepeltek a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adatbázisában. 

Jelentős hányaduk nehezen foglalkoztatható, 59,5 százalékuk négyosztályos vagy annál alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezik. 

A munkanélküliek többsége, azaz 3238 személy már nem részesül anyagi juttatásban, csak 615-en kapnak segélyt. Munkát 150-en találtak az ügynökség segítségével áprilisban.