Ami a gazdasági nehézségek, várható megszorítások miatt már az év elején elkerülhetetlennek tűnt, be is következett: lelassult a munkaerőpiac, 2025 első felében a romániai munkáltatók 10–20 százalékkal kevesebb állást kínáltak az előző év azonos időszakához képest. A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Az, hogy pontosan mekkora visszaesésről beszélünk, nehezen meghatározható: míg a Hipo.ro állásközvetítő portál szerint 20 százalékkal kevesebb volt náluk az álláshirdetés az első félévben, mint egy éve, a hasonló tevékenységi körű eJobs.ro „mindössze” 10 százalékos zsugorodásról számolt be. Az viszont mindenképp tény, hogy elvette a vállalkozók alkalmazási kedvét a jelenlegi gazdasági helyzet az elmúlt években tapasztalt intenzív toborzási időszakot követően.
Dragoș Gheban, a Catalyst Romania és a Hipo.ro vezérigazgatója a Wall-street.ro gazdasági portálnak úgy értékelt, a versenyszférában a legtöbb vállalat kevesebb vezetői posztot, illetve belépő szintű állást hirdetett meg, de a szakemberekre váró új pozíciók esetében is visszafogottak a cégvezetők. Ennek ellenére a munkaerőpiac továbbra is egyensúlyi zónában van – fogalmazott a szakember. „Az általunk megkérdezett vállalatok mindössze 17 százaléka mondta azt, hogy idén kevesebb szakembert tervez felvenni. Ez nem kis arány, de ezt ellensúlyozza, hogy a vállalatok több mint 30 százaléka idén több idősebb szakembert fog felvenni, tehát a tapasztalt jelöltek terén még mindig rendben vannak a dolgok” – részletezte a munkaerőpiaci szakértő.
Dragoș Gheban beszélt ugyanakkor arról is, hogy milyen trendek körvonalazódnak az év második felére. Elmondása szerint a cégek 2025 második felében továbbra is főként az informatikai, a mérnöki és az értékesítési részlegekre fognak toborozni. Ezután következik:
Az IT ellenben továbbra is kulcsfontosságú terület marad, és nem csak mint iparág – húzta alá. „IT-állásokat látunk a banki, a biztosítási, a kiskereskedelmi vállalatok technológiai központjaiban egyaránt. Bukarest érdekes piaccá vált, szerintem nálunk van a legtöbb technológiai központ a nagy európai kiskereskedelmi szereplők közül a régióban. A román fővárosban sok fintech, banki és biztosítási vállalat is összpontosul.
Másrészt, ha az iparágakat nézzük, továbbra is azt látjuk, hogy a kiskereskedelem még mindig sokat toboroz.
A szolgáltatói központjaik idén tavasszal a legaktívabbak közé tartoztak. Ez azért érdekes, mert munkahelyek nagyon széles választékát kínálják, és elérhetőek a pályakezdő jelöltek számára is” – magyarázta Dragoș Gheban.
Ami azonban tapasztalata szerint némi változást jelent 2025-ben a toborzás tekintetében, az az, hogy a kiválasztási folyamat szigorúbbá vált, a jelöltek kiválasztása több lépcsőfokot tartalmaz. A vezetők és a toborzók idén nagyobb figyelmet fordítanak az új emberekre, és a korábbi évekhez képest jobban elemzik az interjúra behívottak eredményeit, hogy megbizonyosodjanak arról, jó döntést hoznak-e. Sokkal jobban megnézik egyebek mellett azt is, hogy a jelöltek mit értek el korábbi munkahelyeiken, hogyan teljesítettek. Így a felvételi folyamatok hosszabb ideig tartanak.
„Mintegy 69 000, a legnagyobb platformokon, köztük a LinkedInen meghirdetett romániai állást elemeztünk, és az állások 10 százaléka (ami jelentős) az angol mellett egy második idegen nyelvet is megkövetelt. Fantasztikus potenciál van, legalábbis jelenleg, az idegen nyelvek területén. Nem tudjuk, hogy a mesterséges intelligencia mit fog változtatni a fordítás terén, de jelenleg a vállalatok még mindig értékelik a nyelvtudást” – ecsetelte a Hipo.ro vezérigazgatója, ráerősítve a témában korábban közölt elemzésünkre.
Ám egy ma még kevésbé ismert fogalomra, nevezetesen a „digitális fittségre” is ráirányította a figyelmet, utalva azokra a digitális készségekre, amelyek elsajátítása és fejlesztése elengedhetetlen a munkavállalók számára – életkortól függetlenül. „A mesterséges intelligencia egyre nagyobb hatást gyakorol az üzleti életre, ezért folyamatosan be kell fektetni, hogy lépést tartsunk a technológiával. Ezt látjuk a jelöltek azon generációinál, akik már túl vannak egy bizonyos életkoron, nagy erőfeszítéseket tesznek az alkalmazkodás érdekében, de elég nehezen boldogulnak. Ha nem tart lépést a technológiával, akkor fennáll annak a veszélye, hogy egy bizonyos ponton nem lesz releváns.
Lehet, hogy valaki az üzleti életben vagy a szakterületén jó képességekkel rendelkezik, de ha nem sajátítja el a technológiát, akkor nehéz lesz ezeket kamatoztatni.
Ez igaz a belépő szintű állásokra jelentkező pályakezdőkre is. Számukra a mesterséges intelligencia erőteljes megkülönböztető tényező lehet, sőt, akár előre is lendítheti őket. Nevezhetjük ezt egyfajta »digitális fittségnek«, mert ahogyan az edzőterembe járunk, hogy fitten tartsuk magunkat, úgy a technológiai fittségünkről is gondoskodnunk kell. Fontos, hogy folyamatosan képezzük magunkat a technológia terén, hogy munkavállalóként relevánsak maradjunk” – ajánlotta a munkaerőpiaci szakember. Tanácsát pedig nemcsak a most munkát keresőknek érdemes megfogadniuk, hanem mindenkinek, aki nem szeretné elveszíteni az állását a megváltozott munkakörnyezetben.