A munkáltatók vészharangot kongatnak: a vendéglátóiparban a munkaerőhiányt országos viszonylatban 20–25 százalék körül alakul, az üdülőhelyeken pedig a szezon csúcspontján akár az 50 százalékot is elérheti, ami kihat az ágazatban működő vállalkozások stabilitására és fenntarthatóságára. A vállalkozók kénytelenek gyors és hatékony megoldásokat találni a minőség és az üzletmenet folyamatosságának fenntartása érdekében, miközben a kormány segítségét kérik.
A HoReCa (Hotel+Restaurant+Catering) ágazatban tapasztalható akut munkaerőhiányra a Romániai Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetsége (FPIOR) irányította rá minap a figyelmet.„A vendéglátóipar legnagyobb kihívása jelenleg a stabil munkaerő hiánya. Több millió román állampolgár van külföldön, és nincs konkrét stratégia arra, hogy visszahozzuk őket. Ilyen körülmények között a vállalkozók kénytelenek külföldi munkaerőt alkalmazni, akár magasabb költségek mellett is, hogy biztosítsák a vendégek folyamatos kiszolgálását” – idézte a Wall-street.ro gazdasági portál Valentin Șoneriut, a szakmai szövetség elnökét. A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a romániai szakképzetlen munkaerő „motiválatlan, érzelmileg instabil és nem hoz racionális döntéseket, amikor munkáról van szó”, ezért az ágazatban a legtöbb vállalkozó inkább külföldi szakképzetlen munkaerőt alkalmaz az olyan alapvető munkakörökre, mint mosogató, pikoló.
Az érintettek szerint a törvények és az adók is nehezítik a munkáltatók és a munkavállalók viszonyát. A magas adók és a bürokrácia csökkenti a fizetést, ami kihat a munkavállalók motivációjára. Emellett a jogszabályok gyakori változása bizonytalanságot okoz és bonyolítja a humánerőforrás-menedzsmentet. Ezért fontos, hogy a jogszabályok egyértelműek és stabilak legyenek, hogy mind a munkaadókat, mind a munkavállalókat támogassák, és hatékonyabb munkakörnyezetet teremtsenek – húzza alá a Wall-street.ro portál elemzése. „A vendéglátóipar többé nem engedheti meg magának, hogy a hatóságok konkrét intézkedéseinek hiányában vesztegesse az időt.
Panaszkodunk, hogy nincs több turista Romániában, és hogy nincs olyan imázsunk, mint egy világszerte ismert és keresett üdülőhely, de nem teszünk semmilyen intézkedést ennek az ágazatnak a támogatására, amelynek a GDP-hez való hozzájárulása meghaladja a 6 százalékot.
A munkaerőhiány súlyosan érinti a vendégeknek nyújtott szolgáltatásokat, és ezáltal az egész gazdaságot. Sürgősen hatékony megoldásokra van szükségünk, a munkáltatóknak nyújtott adókedvezményektől kezdve a munkaerő-toborzás és -integráció folyamatának felgyorsításáig. Ha most nem cselekszünk, mély válsággal nézünk szembe ebben a Románia számára létfontosságú ágazatban” – kongatta meg a vészharangot Corina Martin, az FPIOR főtitkára.
A szövetség éppen ezért konkrét intézkedéseket sürget a vendéglátóipar támogatására:
„Alapvető fontosságú, hogy az állam megértse a munkaerőhiány gazdasági hatását, és a versenyszférával együttműködve fenntartható megoldásokat dolgozzon ki. A vendéglátóipar a nemzetgazdaság fontos motorja, és megfelelően támogatni kell” – üzente a döntéshozóknak Valentin Șoneriu.
A kereslet messze meghaladja a kínálatot
Az elemzés idézi az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatait is, amelyek szerint 2024 első félévében 6800-zal nőtt a vendéglátóiparban foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest. A szakképzett munkaerő iránti kereslet azonban továbbra is jóval meghaladja a meglévő kínálatot, és a vállalkozóknak növekvő költségekkel kell szembenézniük az alkalmazottak felvétele, képzése és megtartása terén.