Romániában emelkedtek a legnagyobb mértékben az éves átlagbérek tavaly az Európai Unióban, megelőzve a görögországi béreket. A romániai átlagbér a negyedik helyen áll, ám az európai uniós átlagbér kevesebb mint felét teszi ki, a legmagasabbnak számító luxemburginál pedig bő négy és félszer alacsonyabb. Szakértők ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a számítások a bruttó béreken alapulnak, amelyek Romániában más országokhoz képest jóval magasabbak, mint a nettó bérek.
A romániaiak tavaly átlagosan 17 739 eurót kerestek, ami 2675 euróval, azaz 18 százalékkal meghaladja az egy évvel korábban regisztrált szintet. Havi átlagban számolva az átlagbér valamivel kevesebb mint 1500 euró volt. Mint a Profit.ro gazdasági portál elemzése rámutat, ez a dinamika lehetővé tette, hogy az európai statisztikai hivatal (Eurostat) által közzétett adatok szerint Görögországot megelőzze a legjobb fizetések rangsorában, és egy helyet javítson a rangsorban. Görögországban 17 000 euró körül volt tavaly az éves átlagbér, ami mindössze 4 százalékos növekedést jelentett. Románia és Görögország mögött Magyarországot (16 895 euró, +17 százalék) és Bulgáriát (13 503 euró, +14 százalék) találjuk, vagyis összesen három országban alacsonyabb az átlagbér a romániai szintnél.
A rangsor szerencsésebb vége
Eközben a legmagasabb fizetések Luxemburgban (81 064 euró), Dániában (67 604 euró), Írországban (58 679 euró), Belgiumban (57 989 euró), Ausztriában (54 508 euró) és Németországban (50 998 euró) vannak. Az euróövezet átlaga tavaly 6 százalékkal 41 848 euróra emelkedett, ami 136 százalékkal haladja meg a romániai átlagfizetést, míg az uniós átlag 37 863 euró (+6 százalék), ami 113 százalékkal magasabb a romániai átlagnál.
A volt kommunista országok közül Litvániában (27 178 euró, +12 százalék), Észtországban (24 899 euró, +9 százalék), a Cseh Köztársaságban (23 454 euró, +10 százalék), Lettországban (22 293 euró, +16 százalék), Horvátországban (21 523 euró, +16 százalék), Szlovákiában (19 000 euró, +10 százalék) és Lengyelországban (18 054 euró, +17 százalék) a legmagasabb az átlagfizetés.
A román gazdasági portál elemzése ugyanakkor aláhúzza, hogy az Eurostat által számított adatok nem minden esetben egyeznek meg a tagállamok statisztikai hivatalainak adataival. Ezeket az adatokat teljes munkaidő-egyenértékben számított bérekként számítják ki az egy alkalmazottra jutó bruttó átlagbér kiszámításával, de a munkaerő-felmérésekből származó teljes munkaidős egyenérték kiszámításával is. Az Eurostat szerint ugyanis ennek a számítási módnak az az előnye, hogy lehetővé teszi a tagállamok összehasonlítását.
Teljes munkaidő egyenérték (röviden: TME; angolul: Full-time equivalent röviden: FTE, néhol Whole time equivalent, röviden: WTE) különböző munkaidőtartamban és -beosztással dolgozó munkavállalók (illetve diákok) egymással összemérhető egyenérték-mutatója. A Wikipédia meghatározása szerint azon foglalkoztatottak számát, akik kevesebb ideig dolgoznak, mint egy teljes éven át, vagy nem teljes munkaidőben dolgoznak, megfelelően arányosítva kell számításba venni. A viszonyítás alapjaként kizárólag a munkanapokat kell figyelembe venni (tehát nem számolják a hétvégéket, szabadnapokat, ünnepnapokat stb.).
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számítás (havi átlagok összege) azt mutatja, hogy tavaly a bruttó átlagbér 88 371 lej, azaz átlagárfolyamon számolva 17 865 euró volt. Az éves nettó átlagbér 55 000 lej, azaz 11 121 euró volt.
Bruttó vs. nettó átlagbér: nem egységes a kép
Az elemzés továbbá fontosnak tartja kiemelni, hogy a romániai bruttó bérek a nettó bérhez viszonyítva magasabbak, mint más országokban, mivel a társadalombiztosítási és egészségbiztosítási járulékokat teljes mértékben áthárítják a munkavállalóra. A Profit.ro megkeresésére adott válasz szerint az Eurostat nem veszi figyelembe ezt a torzítást ebben az adatsorban – léteznek ugyan Eurostat számítások a különböző családszerkezetek szerinti éves átlagjövedelmekről, de ezek nem egyenértékűek a nettó átlagbér közvetlen kiszámításával. Vagyis Romániában a nettó átlagbér a bruttó bér 62 százalékát teszi ki, míg Görögországban a bruttó 80 százalékát. 2018 előtt, vagyis azelőtt, hogy a társadalombiztosítási és egészségbiztosítási járulékokat teljes mértékben áthárították volna a munkavállalóra a nettó átlagbér a bruttó 73 százaléka körül volt.