A koronavírus-világjárvány előtt Romániában ritkaságszámba ment, hogy valaki rendszeresen vagy tartósan otthonról dolgozzon. Ami azonban a pandémia idején kényszer szülte intézkedésként indult, az azóta sok országban a mindennapok részévé, sőt az élet és a munka új formájává vált: világszerte rengeteg munkavállaló számára végleg a nappaliba vagy a konyhaasztal mellé költözött az iroda. Megmutatjuk, hogyan áll Románia és Magyarország az otthonról dolgozott napok számát tekintve.
A Global Survey of Working Arrangements (G-SWA) nemrégiben készült tanulmánya arra kereste a választ, hogy mely országokban terjedt el igazán a távmunka. Az összesen 18 európai országot górcső alá vevő elemzés szerint az Egyesült Királyságban a legmagasabb a távmunka aránya: a munkavállalók átlagosan heti 1,8 napot dolgoznak otthonról, írja az EuroNews.
Míg az otthoni munkavégzés globális átlaga heti 1,2 nap körül van, az országok közötti különbségek szembetűnőek. Miközben Dél-Koreában az alkalmazottak csak heti fél napot dolgoznak munkahelyüktől távol, addig Kanadában ez az arány majdnem két nap, ami a világon az egyik legmagasabb. Európában az Egyesült Királyság után Finnország (1,7 nap) és Németország (1,6 nap) következik. Portugáliában (1,5 nap), valamint Magyarországon és Hollandiában (1,4 nap) is gyakori az otthonról történő munkavégzés. A Cseh Köztársaság, Olaszország és Svédország munkavállalói heti 1,3 napot dolgoznak otthonról, ami valamivel a globális átlag felett van.
Ezzel szemben Románia, Spanyolország és Ausztria épp az átlagon áll, mindegyikük heti 1,2 nap otthoni munkavégzésről számolt be.
Európában Görögországban a legalacsonyabb az otthon végzett munka aránya, mindössze heti 0,6 nap – szakértők szerint a magyarázat részben a görög gazdaság szerkezetében rejlik, amely nagymértékben támaszkodik az olyan ágazatokra, mint az idegenforgalom, a kiskereskedelem és a vendéglátás, amelyek általában fizikai jelenlétet igénylő munkahelyek.
A Wall-street.ro által ismertetett elemzés szerint ugyanakkor az otthoni munkavégzés globálisan csökkenést mutat, a 2022-es heti 1,6 napról 2023-ra átlagosan 1,33 napra esett vissza. A 2024-es és 2025-ös évben azonban ez a csökkenés jóval lassabb volt, az otthonról végzett munkanapok száma átlagosan heti 1,27 volt. A tanulmány szerzői így arra a következtetésre jutottak, hogy a távmunka szintje 2023 óta nagyjából stabilizálódott.