Az erdélyi állásbisztró

Inkább a női állásokra veszélyes a mesterséges intelligencia?

A mesterséges intelligencia (MI/AI) a nőket jobban fogja érinteni, ami a férfiakkal szembeni egyenlőtlenségek elmélyülésének kockázatával jár – figyelmeztetett Gilbert Houngbo, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) főigazgatója egy párizsi AI-csúcstalálkozón. 

mesterséges intelligencia program egy számítógépen
A mesterséges intelligencia már most is hatással van a munkaerőpiacra, de egyelőre több munkahelyet teremt, mint amennyit megsemmisít (Fotó forrása: Freepik.com)

A mesterséges intelligencia, különösen a mindenféle tartalom előállítására képes generatív AI már most is hatással van a munkaerőpiacra, és „tudjuk, hogy a legtöbb automatizálandó munkahely olyan munkakör lesz, ahol nagyrészt nők dolgoznak” – fejtette ki Gilbert Houngbo a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett nyilatkozatában. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vezetője szerint az így megszűnő munkakörök növelni fogják a nemek közötti szakadékot. Ezt figyelembe kell venni – szögezte le. „Ha a vállalkozások képesek lesznek arra, hogy robotokkal helyettesítsék a munkavállalókat, akkor nagyon valószínű, hogy ezt meg is fogják tenni” – fogalmazta meg Houngbo, megismételve a félelmet, ami ezt az új technológiát övezi, amely 2022-ben az OpenAI ChatGPT-jének megjelenésével robbant be a globális színtérre.

Sokan aggódnak a mesterséges intelligencia miatt

Az ILO vezetője azonban emlékeztetett arra, hogy a mesterséges intelligencia egyelőre több munkahelyet teremt, mint amennyit megsemmisít, még akkor is, ha ezek az új munkahelyek valószínűleg „kevésbé jól fizetettek és kevésbé védettek” lesznek. Összességében 

a mesterséges intelligencia az ILO szerint várhatóan a munkahelyek 2,3 százalékát, vagyis mintegy 75 millió állást érint majd világszerte. 

„Azok az emberek, akik a televíziók számára írnak; azok, akik call centerekben dolgoznak, mindannyian rendkívül aggódnak amiatt, hogy az AI csökkenteni fogja az önállóságukat, vagy teljesen lecseréli őket” – vélekedett hasonlóképpen Christy Hoffman, az UNI Global Union nemzetközi szakszervezeti szövetség főtitkára. 

Annak érdekében, hogy ezeket a munkavállalókat „ne hagyják hátra”, „valódi támogatásra van szükség egy szociális védelmi rendszeren keresztül”, valamint „folyamatos képzésre” a munkavállalók számára – javasolta Gilbert Houngbo. „Mert valójában nem a mesterséges intelligencia fogja elvenni a munkahelyeinket, hanem a mesterséges intelligenciával összefüggésben az új készségek fejlesztését célzó képzés hiánya” – összegzett a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vezetője.