Bár a világjárvány bebizonyította, hogy az – akkor még kényszerűségként megélt – otthoni munkavégzésnek számos hátulütője van, az, hogy a munkavállaló maga rendelkezzen az idejével, a járvány lecsengése után is fontos elvárás maradt. Ennek biztosítása azonban a munkaadókon múlik. Utánajártunk, ők mennyire rugalmasak ebben a tekintetben?
Nem minden munkakörben engedhető meg az alkalmazottaknak, hogy saját tempójukban és egyéb teendőik közé szorítva végezzék el munkahelyi kötelességeiket, vagy éppen kicsit később ébredjenek és lássanak munkához egy-egy nehezebb nap után: az eladónak például ott kell állnia a pult mögött, a kórházban szükség van az orvos jelenlétére, és az iskolába sem mehet be csak akkor egy pedagógus, mikor éppen ráér. Könyvelni viszont akár éjszaka is lehet, ezért elsőként a sepsiszentgyörgyi Conta könyvelési cég tulajdonosát, Attl Simonát kérdeztük a kötetlen munkaidő és az otthoni munkavégzés kapcsán. „Nálunk megengedett a rugalmas időbeosztás, de a kollégák szeretnek bejárni az irodába, mert innen sokkal biztonságosabb dolgozni: mindenkihez eljut az az információ, amire szüksége van. Az utóbbi idők törvényi változásai nagyon megnehezítették a munkánkat, tehát könnyebb olyan közösségben dolgozni, ahol a szakemberek kommunikálnak egymással” – mutatott rá a tulajdonos.
Fontos a személyes jelenlét is
Hozzátette: meglátása szerint otthonról dolgozni sokkal nehezebb, de ha egy kolléga igényli, hogy egy pár napot otthon maradjon, mert valami gondja van, vagy csak csendben szeretne dolgozni, ez lehetséges, nincs semmilyen akadálya, hiszen a munka nagymértékben digitalizált. „Jó a közösség és a hangulat nálunk, ezért annak ellenére, hogy sokszor nagy zaj van az egy légterű irodában, mindenki szeret itt lenni. Az időnk 90 százalékában az irodában vagyunk, mert szükségünk van egymásra. Egyébként felajánlottam az otthoni munkavégzés lehetőségét, de a kollégák nem voltak nyitottak rá, főképp nem állandó jelleggel. A Contánál az ügyfelek fogadását is rugalmasan tudjuk megoldani: bár ennek ideje hivatalosan 8-tól 4-ig van, nem probléma, ha 10-től 2-ig jön be valaki, akkor így hívjuk be az ügyfeleket is” – mondta Attl Simona.
Hasonlóképpen a főleg nyugat-európai vállalatok számára dolgozó, szoftverfejlesztéssel foglalkozó sepsiszentgyörgyi Egnosis Kft.-nél is biztosított az alkalmazottak számára az időbeosztással kapcsolatos szabadság. „A munkát nem kell föltétlenül reggel 8-kor kezdeni és 4-kor befejezni, csak 10 és 2 óra között igazán fontos bent lenni. A hibrid munkavégzés is elfogadott, havonta néhány napot – a teljes munkaidő bizonyos előre meghatározott százalékában – akár otthonról is lehet dolgozni” – magyarázta megkeresésünkre Bihari Béla cégvezető.
Egy ágazaton belül sem működnek azonban egyformán a cégek, a tulajdonosok felfogásán, korábbi tapasztalatain és személyiségén is sok múlik. Egy másik könyveléssel és adótanácsadással foglalkozó cég, a ContExp alapítója, Debreczeni János kérdésünkre azt nyilatkozta: bár náluk is megengedett otthonról vagy saját időbeosztással dolgozni, mégis jobban szeretik, ha az alkalmazottak bejárnak, mert ha valami probléma felmerül, arra közösen gyorsan és operatívan találnak megoldást.
A fiataloknak természetes a rugalmasság
Jakab Áron Csaba a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) elnökeként széles rálátással rendelkezik a működő rendszerekre. Az általunk vizsgált rugalmasságot meglátása szerint a szolgáltatásokban és a kreatív iparágakban lehet a legjobban működtetni, ahol szellemi munkát végeznek, és az eredmény a fontos: ilyen a tervezőké, szerkesztőké, építészeké, marketingeseké, újságíróké és szoftverfejlesztőké, hogy csak néhány foglalkozást említsünk, ahol az eredmény szellemi termék. Jakab a mai munkavállalói igény kialakulásának gyökereit a koronavírus-járványig látja visszanyúlni: „A Covid elhozta a home office felértékelődését, és hirtelen mindenki szabadságként élte meg, hogy otthon dolgozhat. A trend mára némiképp megfordult, mert nem föltétlenül jó, ha az ember bezárkózik a négy fal közé, de egészen nem fog eltűnni, mert megvannak a maga előnyei” – magyarázta az SZMVSZ elnöke.
Arra is kitért, hogy a távmunkán túl sokan igénylik a rugalmasságot oly módon is, hogy irodában dolgoznának, de kötetlen időbeosztással. „Mivel a munkáltatók többsége elvárja az irodai megjelenést nemcsak az egyeztetésekre, hanem a kapcsolattartás végett is, egyfajta hibrid munkavégzést látok működni a gyakorlatban, vagyis elég nagy rugalmasságot lehet tapasztalni több ágazatban is. Ez némiképp attól is függ, hogy milyen korosztályhoz tartoznak az alkalmazók. A rugalmasságot nem tudják teljesen mellőzni, próbálnak is váltani, de megfigyelhető, hogy az idősebb vállalkozók jobban szeretik, ha az alkalmazott szem előtt van, a munka egy fedél alatt folyik, azonnali rendelkezésre állás van, bármilyen kérdés felmerül. Ezzel ellentétben a fiatalok, a harmincas-negyvenes korosztályhoz tartozó vállalkozók nagyon prosperáló, fejlődő cégeket tudtak kialakítani ezzel a rugalmassággal, magam is ismerek ilyen marketingügynökséget” – mutatott rá a jelen tendenciáira a vállalkozói szövetség elnöke.