Rengetegszer hallani azt, hogy az alkalmazottak panaszkodnak főnökük hozzáállására: hol a sok munka, hol a rendezetlen és fejetlen döntések miatt. Ezt még fokozza, hogy a munkavállalók gyakran alulfizetettnek és meg nem becsültnek érzik magukat munkahelyükön. Jelen cikkünkben arra keressük a választ, hogy a munkavállalók szerint milyen egy igazán vagány munkahely és milyen a jó munkaadó.
A nagyváradi Balogh Lilla Edina tavaly októberben lépett a munka mezejére, szülővárosában az egyik legnagyobb szállodaláncnál recepciósként helyezkedett el. Ugyan még csak alig néhány hónapos munkatapasztalata van, de véleménye szerint felettese személyében megtalálta a tökéletes alkalmazót. „A szállodának van egy vezérigazgatója, aki közösen hat szakosztály menedzserével hozza meg az iránymutató döntéseket. Ezáltal minden vezető át tudja adni beosztottjainak a feladatokat és mindenről egykettőre értesülünk” – mesélt portálunknak a fiatal lány a hotel működéséről. Balogh Lilla Edina szerint egy jó alkalmazó ismérve az, hogy összetartja a csapatot, felelősséget vállal beosztottjai tetteiért, valamint motiválja alkalmazottjait. „Emellett az is esszenciális, hogy megkövetelje a komolyságot és a pontos munkavégzést, de mindezt barátilag, kedvesen tegye” – véli a partiumi munkavállaló. A Jóállásnak végül azt is elmesélte a váradi turisztikai alkalmazott, hogy véleménye szerint egy jó főnök figyelemmel tartja a munkafolyamatokat, a felmerülő problémák esetében azonnal segít, illetve ő is beáll dolgozni a többiek közé, ha éppen nagyon el vannak havazva.
Szatmárnémetiben született, de közel tíz éve Kolozsváron él Vas Mátyás, aki egy ausztriai székhelyű informatikai vállalatnál programozóként tevékenykedik. „Friss diplomásként kezdtem el dolgozni még 2015-ben, először automata tesztelőként, majd szoftverfejlesztésre váltottam” – mesélte el a Jóállásnak történetét az erdélyi fiatal. Meglátása szerint a jó munkahely fogalma nem merül ki csak a magas fizetésben: ugyanolyan fontos a jó szervezeti kultúra, a különböző motiváló juttatások és a benti kényelem is. „Esszenciális ugyanakkor az is, hogy kellemes legyen a munkaközösség, egymás kérdéseit kölcsönösen hallgassuk meg és keressünk rá kézenfekvő megoldásokat” – véli a Szatmár megyei származású alkalmazott. Vas Mátyás szerint ugyanakkor az is jelentős, hogy a vezetőség egyenrangúnak tekintse az alkalmazottakat, rendszeresen kommunikáljanak velük, valamint időről-időre mérjék az elégedettségi szintjüket is. „Összességében elégedett vagyok a munkahelyemmel, az egyetlen gyenge pontja a székhelyünk elhelyezkedése, de szerencsére idén ez is megoldódni látszik, mivel egy modern, a városközponthoz közel fekvő irodába költözünk” – zárta gondolatait a Kolozsváron élő informatikus.
Pálfi Kinga székelyudvarhelyi munkavállaló szerint amennyi a munkáltatott, annyi a jó munkáltató is. „A jó munkáltató következetes, egyben szavahihető, hiteles és korrekt. Emellett enged úgy kibontakozni, hogy a csapat többi tagja is kibontakozhasson. Keresi a fejlődés útját mind cége, mind munkatársai számára. A jó munkáltató egyben kolléga és partner is” – jellemezte a megfelelő cégvezetőt a Jóállásnak székelyföldi riportalanyunk. A Hargita megyei alkalmazott szerint ugyanakkor az sem baj, ha az alkalmazó elfogadja azt, ha nem ő a legokosabb, és ezzel párhuzamosan megkeresi és megtartja a nála ügyesebbeket. „A vagány főnök kikötő, ahova meg lehet érkezni és akinek a közelében a többiek látják a közös cél értelmét, elérésének módját és hatását a világra. Nincs az a bérezési rendszer, ami felülírná hosszú távon egy vezető és cége misszióját” – árulta el portálunknak véleményét az ideális munkáltatóról a projektmenedzser. Végezetül az udvarhelyszéki alkalmazott az „alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra” Weöres Sándor metaforát is megosztotta velünk, amelynek meglátása szerint egyértelmű mondanivalója, hogy a jó munkáltató minden munkatársában megtalálja a létrát, azaz könnyen szót ért vele és kihozza belőle a legjobbat.