Bár sokan vészharangot kongattak, jobban alakult az idei év első négy hónapja a romániai cégek háza táján, mint a tavalyi év azonos időszaka. Visszaesett a fizetésképtelenséget jelentő vállalkozások száma, és nemcsak a multik alkalmaznak, hanem megugrott a legfeljebb tíz személyt foglalkoztató cégek által meghirdetett állások száma is.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – derül ki a cégbíróság (ONRC) honlapján a hét elején közzétett adatokból.
A legtöbb fizetésképtelenné vált cég Bukarestben volt, összesen 478, vagyis 2,45 százalékkal kevesebb, mint a múlt év első négy hónapjában. A további sorrend: Bihar megye (170 fizetésképtelenné vált cég, 23,42 százalékos csökkenés), Kolozs megye (160; 17,10 százalékos csökkenés), Ilfov (116; 20,83 százalékos csökkenés), Temes megye (98; 32,38 százalékos csökkenés) és Prahova megye (79; 12,86 százalékos csökkenés).
Az első négy hónapban Hargita megyében vált a legkevesebb cég fizetésképtelenné,
szám szerint öt, akárcsak a múlt év azonos időszakában. Kovászna megyében 9 (40 százalékos csökkenés), Teleorman megyében 10 (47,37 százalékos csökkenés), Vaslui megyében 11 (15,38 százalékos csökkenés) és Gorj megyében 14 (36,36 százalékos csökkenés) jelentett fizetésképtelenséget.
Tevékenységi ágazatok szerinti lebontásban a legtöbb fizetésképtelenséget a nagy- és kiskereskedelem, gépjármű- és motorkerékpár-javítás terén (555; 18,04 százalékos csökkenés 2024-hez képest), az építőiparban (433; 17,21 százalékos csökkenés), a szállításban és raktározásban (269; 0,37 százalékos csökkenés) és a feldolgozóiparban (231; 19,51 százalékos csökkenés) jegyezték az idei első négy hónapban.
Közben a legkisebbek körében megnőtt az alkalmazási kedv: az eJobs Románia állásközvetítő legfrissebb elemzéséből megtudhattuk, hogy a legfeljebb 10 főt foglalkoztató kisvállalkozások a platformjukon 28 000 állást hirdettek meg április végéig, ami 10 százalékkal meghaladja a tavalyi szintet. „Nagyon érdekes, hogy ha a teljes piacot nézzük, a korábbi szinten maradt az újonnan meghirdetett állások száma, ám a legfeljebb 10 alkalmazottal rendelkező nagyon kis cégek esetében kétszámjegyű, azaz 10 százalékos növekedés tapasztalható. Ezek a cégek – a legtöbb esetben start-upokat működtető helyi vállalkozók – nem vesznek fel nagy volumenben munkaerőt, csak néhány posztot hirdetnek meg, a növekedés oka, hogy sok cég hirdet meg állásokat.
Konkrétan több mint 4000 kisvállalkozásról beszélünk, akik idén bővítették csapatukat”
– idézte az elemzés Bogdan Bade-t, az eJobs Románia vezérigazgatóját. Az április végéig meghirdetett 28 000 állásból 2100 távmunkás, míg 2300 külföldi állás volt.
Amúgy március volt az a hónap, amikor megugrott a legkisebb cégek által meghirdetett állások száma: 8000 posztot hirdettek meg. A legtöbb ilyen kis munkaadó Bukarestből származik – ők generálták a platformra feltöltött összes állás 50 százalékát az év első négy hónapjában. Őket követik a kolozsvári, jászvásári, nagyváradi, temesvári és bákói cégek. „A tavaly év végi adóváltozások, pontosabban az úgynevezett salátarendelet nehéz évet vetített előre általában véve a vállalkozók és a kisvállalkozások számára. Ezért is kellemes meglepetés, hogy a munkáltatók ezen szegmensében lendületet vett a munkaerő-felvétel” – fogalmazott Bogdan Badea.
Az eJobs Romániánál a legtöbb új álláshelyet a szolgáltatások, a kiskereskedelem, a szállítás–logisztika, a turizmus, a call center / BPO, az élelmiszeripar és az építőipar területén hirdették meg. „A legtöbb tíz alkalmazottat foglalkoztató, újonnan alakuló vállalkozások kategóriája az egyetlen, amelyben nem a kiskereskedelem az a szektor, amely a legtöbb embert veszi fel. A szolgáltatások viszont egy olyan terület, ahol egyre több kis, feltörekvő céget látunk, amelyek növelik a csapatukat, idén eddig 6900 álláshely várt betöltőre” – emelte ki érdekességképpen a munkaerőközvetítő vezérigazgatója. A legtöbb ilyen munkáltatónak belépő szintű (0–2 év tapasztalat) és tapasztalatlan jelöltekre van szüksége. A következő leginkább keresett kategória a közepes szintű tapasztalattal rendelkezőké (2–5 év), és lényegesen kevesebb lehetőség van a több mint 5 éves tapasztalattal rendelkezők és a vezetők számára. A szakmunkások szintén nagyon keresettek, őket követik az egyetemi diplomások, a segédmunkások, és csak utánuk következnek a diákok.