Az erdélyi állásbisztró

Milyen a jó főnök? – Alkalmazottak arról, hogy mit várnak egy vezetőtől

Az ideális vezető ismérve a következetesség, a feddhetetlenség, a megértés és a körülötte lévő emberek támogatása – az alkalmazottakra már nem a vezetői autoritás vagy a személyes karizma gyakorol hatást, hanem a vezető személyisége, valamint a szavai és tettei közötti összhang. Legalábbis erre derül fény egy, a RoCoach coaching cég által több mint 600 személy megkérdezésével végzett országos közvélemény-kutatásból. 

vezető a csapata előtt
Sokat nyom a latban. Az egyre növekvő munkaerőpiaci versenyben a jó és a rossz vezető közötti különbség döntő tényező egy szervezet sikerében (Fotó: Freepik.com)

Az Economica.net gazdasági portál által ismertetett felmérés világosan megmutatja, hogy nagy különbségek vannak aközött, ahogyan a vezetők látják magukat, és ahogyan az alkalmazottak látják őket. Például a megkérdezett vezetők több mint fele (53,7 százalék) úgy véli, hogy etikusan cselekszik, de a megkérdezett alkalmazottak kevesebb mint 28 százaléka ért egyet ezzel az állítással. A megkérdezett vezetők 40 százaléka ugyanakkor úgy véli, hogy nagyon alkalmazkodóképes, míg a megkérdezett alkalmazottaknak csak 23 százaléka ért egyet ezzel. A RoCoach felmérése szerint a megkérdezett vezetők kétharmada azt állítja, hogy felelősséget vállal a döntéseiért, míg 10-ből csak 3 alkalmazott érzi ezt valóban így.

Beszédes eltérések 

A megkérdezett munkavállalók szerint a legfontosabb tulajdonságok egy főnökben a professzionalizmus, a hatékony kommunikáció és az empátia. A különbség aközött, ahogyan a vezetők látják magukat, és ahogyan az alkalmazottak látják őket, nem csak az imázsról szól, hanem közvetlen hatással van a csapat motivációjára és a bizalomra – húzzák alá a szakemberek. A RoCoach felmérése szerint például a megkérdezett munkavállalóknak mindössze 36 százaléka mondja azt, hogy megkapja a szükséges támogatást a közvetlen vezetőjétől, míg a megkérdezett vezetők 68 százaléka úgy véli, hogy minden szükséges támogatást megad, amire szükségük van. Közben az alkalmazottak csak mintegy 30 százaléka mondja azt, hogy nyíltan és átláthatóan kommunikál a vezetőjével, míg a megkérdezett vezetők közel 57 százaléka szerint nagyon jól teljesítenek ezen a téren. Ami a döntéshozatalt illeti, a munkavállalók kevesebb mint 20 százaléka ért teljesen egyet azzal, hogy a vezetőjük kritikusan gondolkodik és jól megalapozott döntéseket hoz. Ezzel szemben a vezetők közel 27 százaléka úgy véli magáról, hogy így tesz.

Nem a vállalatokat hagyják el, hanem a vezetőket

A különbség aközött, ahogyan a vezetők látják magukat, és ahogyan a csapatuk látja őket, gyakran vezet frusztrációhoz és bizalmatlansághoz. Idővel ezek a megítélések befolyásolhatják az alkalmazottak motivációját, elkötelezettségét, sőt, még azt a döntést is, hogy maradnak-e a vállalatnál vagy sem – figyelmeztetnek a RoCoach illetékesei. 

„Az emberek nem a vállalatokat hagyják el, hanem azokat a vezetőket, akikben már nem bíznak. 

Ez nem csak a teljesítményről szól, hanem arról is, hogy valaki hogyan érzi magát annak a személynek a jelenlétében, aki vezet. Ha a vezetőd inspirál, tisztel, és tisztességesen bánik veled, nagyobb valószínűséggel maradsz, elkötelezed magad és fejlődsz. Az egyre növekvő munkaerőpiaci versenyben a jó és a rossz vezető közötti különbség már nem részletkérdés, hanem döntő tényező egy szervezet sikerében” – értékelt Mihai Stănescu, a RoCoach alapítója.